Committees

In This Section

National PTA 125th Anniversary




Notes from the Backpack Podcast

Join PTA For Your Child


Standing Committees

Executive Director Performance Review
  • Sylvia R. Reyna, Chair (TX)
  • Candy Jo Bracken (AK)
  • Rose Acerra (NJ)
  • Jen Martinez (FL)
  • Mikki Wilson (MA)
Field Service

info.FieldService@pta.org

  • Sharon Goldblatt, Chair (TX)
  • Shelly Anderson (AR)
  • Wayne Bauman (IA)
  • Cheryl Floyd (TN)
  • Heather Gillette (WA)
  • Stephanie Gray (MA)
  • Lisa Mack (OH)
  • Juan San Miguel (AZ)
  • Kim Munford (AL)
  • Melissa Nehrbass (VA)
  • Don Romoser (FL)
  • Liz Sager (HI)

Subcommittee:

  • Laura Bay (WA)
  • Anne Carson (VA)
  • Betsy Landers (TN)
  • Susan Lipman (NY)
Finance

info.financecommittee@pta.org

  • William Potts-Datema, Chair (GA)
  • Stacy Bateman (UT)
  • Mindy Haas (KY)
  • Yvonne Johnson (DE)
Governance

info.governancecommittee@pta.org

  • Yvonne Johnson(President-Elect), Chair (DE)
  • Sergio Chavez (AZ)
  • Jeff Price (CA)

Bylaws Subcommittee:

  • Rose Acerra (NJ) 
  • Jeffery Corbett (OK)
  • Laura Fellman (FL)
Legislation

info.legislationcommittee@pta.org

  • Collin Robinson, Chair (OR)
  • Anita Allen (TN)
  • Kathleen “Penny” Christian (KY)
  • Lea Darrah (CA)
  • Stella Edwards (VA)
  • Christopher Elliot (OK)
  • Sarah Greer Koenig (NC)

Resolutions Subcommittee:

  • Latha Krishnaiyer, Co-Chair (FL)
  • Jenna Alexander (VA)
  • Dr. Terri Hodges (DE)
  • Patrice Rachlin (NY)
Membership

info.membershipcommittee@pta.org

  • Alison Turner, Chair (NV)
  • Sarah Bernhardt (AR)
  • Renee Daniels (NY)
  • Donald Dunn (NC)
  • Tori Emerson (WA)
  • Anita Hagins Jones (GA)
  • Michael Morgan (CA)
  • Denise Nicholas (FL)
  • Charles Scott (TN)
Nominating and Leadership Recruitment

View more information about NLRC.

leadershiprecruitment@pta.org

  • Dee Hensley-Maclean, Chair (MT) (2020-2023)
  • Kris Garst, Vice Chair (EU) (2021-2024)
  • Marilyn Cachola Lucey (CA) (2022-2025)
  • Lawrence Clermont (FL) (2021-2024)
  • Debbie Kilpatrick (VA) (2022-2025)
  • Nicole Lesnick (OH) (2022-2025)
  • Denise Sultz (KS) (2020-2023)
Strategic Vision
 
  • Shaton Berry, Chair (MI)
  • Alvin L. Gainey (AL)
  • Dr. Erik J. Champy (MA)
  • Cindy Gerhardt (GA)
  • Jeff Price (CA)

Special Committees


Convention

info.conventiongacommittee@pta.org

  • Diane Velasco Hyland, Chair (CA)
  • Sue Bellows (MI)
  • Wendy Hardwick (OK)
  • Reshma “Rae” Sinanan-Hill (MD)
  • Dr. Leon T. Hobbs (FL)
  • Angelica A. Parra (IL) 

Subcommittee:

  • Jim Accomando (CT)
  • Chuck Saylors (SC)
  • Otha Thornton (GA)
Diversity, Inclusion & Outreach

info.diversitycommittee@pta.org

  • Lizeth LoCicero, Chair (TX)
  • Chinita Allen (GA)
  • Silvia Barba (CA)
  • Fatima Chaiken (FL)
  • Yontae Johnson (CO)
  • Laura Mitchell (MD)
  • Hamid Munir (VA)
  • Stephanie Owens (SD)
  • Nooshin Valizadeh (CA)
  • Brad Waller (CA)
  • Dianira Young (LA)
Elections

info.electionscommittee@pta.org

  • Sarah Baker, Chair (OK)
  • Mike Dimich (MT)
  • Nofila Haidir (MI)
  • Kay Mading Meyer (TX)
  • Donna Petiford (MO)
  • Teresa Williams (CO)
  • Tori Wood (FL)
Endowment

endowment@pta.org

  • William Potts-Datema, Chair (GA)
  • Leslie Boggs (TX)
  • C’Andre Daniels (NJ)
  • Frank Gallagher (MD)
  • Celia Jaffe (CA) 
Family Engagement Committee
  • Frances Frost, Chair (MD)
  • Donald Barringer (MI)
  • Phadra Foster (AL)
  • Donna Kosicki (GA)
  • Charman Postel (FL)
  • Tracie Potts (MD)
  • Heather Starks (MN)
  • Heather Zirke (OH) 

Subcommittee:

  • Brian Johnson (MI)
  • Laurie Solis (TX)
  • Cynthia Starke-Jones (GA)
Leadership Development

info.leadershipcommittee@pta.org

  • Carrie Neill, Chair (NH)
  • Jude Bruno (FL)
  • Dominique Harvey (TX)
  • Kim Henderson (TN)
  • Frank Kwan (CA)
  • Madison Laster (CA)
  • Roberto Rijos (NY)
  • Christel Wesley (OK)

Subcommittee:

  • Leslie Boggs (TX)
  • Linda Hodge (TX)
  • Anna Weselak (IL)
National Services Task Force

  

  • William Potts-Datema, Chair (GA)
  • Leslie Boggs (TX)
  • Andrew Brennan (KY)
  • Heather Gillette (WA)
  • Yvonne Johnson (NJ)
  • Anna King (OK)
  • Renee LaHuffman-Jackson (VA) 
Programs

info.programscommittee@pta.org

  • Renata Witte, Chair (NM)
  • Amy Arness (ND)
  • Maxine Lewers (FL)
  • Mychael Willon (VA)
  • Amy Wood (CA) 
Subcommittees

  • Health and Safety:
    • Maxine Lewers (FL), Chair
    • Karen Burnell (TX)
    • Jackie Coogan (MA)
    • Sheri Mattle (UT)
    • Jamie Stoulil (NE)
  • Reflections:
    • Amy Arness (ND), Chair
    • Casey Bernhardt (VT)
    • Marcy Franks (OK)
    • Shari Sanders (TX)
  • School of Excellence:
    • Mychael Willon (VA), Chair
    • Amy Wood (Programs Committee) (CA)
    • Stephanie Cole (CA)
    • Khem Irby
    • Catherine Lindenbaum (NJ)
    • Burton Miller (FL)
    STEM+ Families:
    • Erin Doering (SD)
    • Anusha Rao (NY)
    • Samantha Roville (VT)
    • Ami Marie Welch (FL)
Youth Engagement

info.youthcommittee@pta.org

  • Ninah Jackson, Chair (MD)
  • Zackary Brown (NJ)
  • Lauryn Donovan (MO)
  • Audrey Gilbert (KY)
  • Sydney Prescott (NY)
  • Maliah Smith (OK)
  • Paul Wilson (MI)